Warsaw Science Slam

W dniu 21 kwietnia odbyła się V edycja Warsaw Science Slam. Jest to konferencja naukowa, podczas której prelegenci wygłaszają swoje dziesięciominutowe wystąpienie dotyczące wybranego zagadnienia związanego z naukami ścisłymi. Pierwszy raz w historii wydarzenia konkurs z kameralnej imprezy dla uczniów Batorego stał się wydarzeniem ogólnopolskim wypełniającym aulę po brzegi.

W rywalizacji wzięło udział 10 finalistów:

1. Ulina Bachtizina (II LO im. Stefana Batorego, klasa 3ibA) – „Egzoplanety: klucz do narodzin życia we wszechświecie”
  2. Piotr Bacciarelli-Grobelny (II LO im. Stefana Batorego, klasa 1ibC) – „Czy trzeba mieć rakietę, aby polecieć w kosmos?”
  3. Marek Bujanowicz (XIV LO im. Stanisława Staszica, klasa 3 mat-fiz) – „Sztuczna inteligencja – uczennica ludzkości”
  4. Aleksandra Kielek (II LO im. Stefana Batorego, klasa 2ibA) – „Niebezpieczeństwo w pigułce, czyli o narkotykach i mózgu”
  5. Weronika Wiland (SLO im. Pawła Jasienicy, klasa 3iB) – „Super przewodniki to super rozwiązania”
  6. Aleksandra Florek (III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, klasa 2iB) – „Nie czas umierać (No time to die)”
  7. Bartosz Włodarczyk (II LO im. Stefana Batorego, klasa 3ibB) – „Najcichsza kradzież stulecia. Jak AI ukradło sztukę”
  8. Nina Stodolna (XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, klasa 3 humanistyczna) – „Co ma wspólnego surfer na fali z podróżami z prędkością nadświetlną?”
  9. Zuzanna Jonczyk (III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, klasa biol-chem) – „Leczenie zespołu Tourette’a – głęboka stymulacja mózgu”
  10. Mateusz Tarczyński (II LO im. Stefana Batorego, klasa 1ibC) – „Czy wodór jest przyszłością motoryzacji?”,

których wystąpienia oceniane były przez jury złożone z:

• Pani dr hab. Agnieszki Więckowskiej (Wydział Chemii UW)
  • Pani Beaty Kawczyńskiej (Fundacji Marsz dla Nauki)
  • Pana Mikołaja Federowicza (Fundacji Marsz dla Nauki)
  • Pani Joanny Szcześniak (wicedyrektor, koordynator programu matury IB)
  • Pana Mirosława Należytego (nauczyciel fizyki)

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy laureatów:

Pierwsze miejsce – Piotr Bacciarelli-Grobelny
Drugie miejsce – Marek Bujanowicz
Trzecie miejsce – Aleksandra Kielak

Tegorocznym faworytem publiczności okazał się Mateusz Tarczyński.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowały następujące instytucje:

• Prezydent m.st Warszawy
  • Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Centrum Nauki Kopernik
  • Młodzieżowa Rada Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Tegoroczna edycja konkursu została też objęta patronatem medialnym Polskiego Radia Dla Ciebie, w ramach którego przedstawiciele komitetu organizacyjnego zostali zaproszeni do radia, aby na antenie podsumować V edycję konkursu.

Podsumowanie V Warsaw Science Slam – Wieczór RDC – Podcast – Radio dla Ciebie

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, które zostały kupione dzięki wsparciu sponsorów:

• Nagroda główna została ufundowana przez firmę Nhood – New living mood.
  • Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego
  • Fundacja Społeczności Liceum Batorego
  • Rada Rodziców II LO im. St. Batorego.

Wszyscy finaliści w dniu 31 marca br. mogli uczestniczyć w warsztatach o wystąpieniach publicznych zorganizowanych prze Fundację Marsz dla Nauki.

Koordynatorką wydarzenia była Pani Profesor Paulina Gregorczyk.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom a gościom, członkom jury, prelegentom oraz widowni dziękujemy za udział w wydarzeniu.

Organizatorzy Warsaw Science Slam!